آخرین اخبار

خانه » مقالات » بررسي اثرات درماني گل ساعتي

بررسي اثرات درماني گل ساعتي

تهیه کننده: زهرا خیری

 

SAATI

گل ساعتي براي درمان بي‌ خوابي بسيار مفيد بوده و با استفاده از آن، افراد مبتلا به کم خوابي ساعتي بيشتر به خواب مي ‌روند! به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، وطن اصلي گل ساعتي “passiflora incarnate” آمريکاي شمالي است. از گل ساعتي به عنوان آرام بخش، مسکن، ضد درد، پايين آورنده فشار خون و همچنين به عنوان يک داروي هومئوپاتي در درمان بي ‌خوابي عصبي استفاده مي ‌شود.

همچنين از گل ساعتي براي آرام کردن كودكاني كه داراي فعاليت زياد بوده و بي ‌قرار نيز هستند استفاده مي ‌شود.

گل ساعتي از لرزش افراد سالخورده کم مي ‌کند و براي سرگيجه نيز کاربرد دارد.

گل ساعتي در كاهش گرگرفتگي و درمان سرگيجه موثر است.

گُرگرفتگي به عنوان يکي از عوارض شايع و آزار دهنده يائسگي بر کيفيت زندگي افراد يائسه تاثير زيادي گذاشته و احساس سالم بودن را در آنان تضعيف مي ‌كند، گل ساعتي مي‌ تواند باعث کاهش گرگرفتگي در اين زنان شود.

گفتني است، در دوران بارداري از گل ساعتي استفاده نکنيد.

علاوه بر آن، گل ساعتي ممکن است باعث خواب آلودگي شود.

عصاره گياه گل ساعتي به اندازه اگزازپام در كاهش علائم اضطراب موثر است .

براساس نتايج يك پژوهش، عصاره گياه گل ساعتي به اندازه اگزازپام در كاهش علايم اضطراب موثر است و هيچ تفاوت معنا‌داري بين اين شيوه درمان ديده نشده است اما اگزازپام شروع اثر سريعتري دارد.

در اين پژوهش با عنوان” بررسي اثرات ضد اضطرابي قطره گياه گل ساعتي در اختلال اضطراب فراگير در مقايسه با اگزازپام در يك كارآزمائي باليني دو سر كور” كه توسط محسن وزيريان ، آذين خزائلي، حميدرضا نقوي و شاهين آخوندزاده ارائه شده امده است: با توجه به آنكه مشكلات بيشتر در رابطه با اختلال عملكرد شغلي در افرادي كه اگزازپام دريافت مي‌كردند، ديده شده است، عصاره گياه گل ساعتي يك درمان موثر اختلال اضطراب فراگير مي‌باشد و بروز كمتر نقص عملكرد شغلي ناشي از آن نسبت به اگزازپام مي‌تواند يك مزيت محسوب شود. در اين پژوهش كارآزمايي باليني دو سركور كنترل شده بر روي ۳۶ بيمار مبتلا به اختلال اضطراب كه به طور سرپائي به درمانگاه بيمارستان روزبه مراجعه كرده بودند، صورت گرفت و شدت علايم بر اساس مقياس سنجش هميلتون براي اضطراب اندازه‌گيري شد و نيز بيماران از نظر وجود فهرستي از عوارض احتمالي دارويي بررسي شدند. در اين مطالعه، به يك گروه قطره گل ساعتي ۴۵ قطره در روز و قرص دارونما و به گروه ديگر قطره دارونما و قرص اگزازپام، روزانه ۳۰ ميلي‌گرم تجويز شد كه اين درمان به مدت ۴ هفته ادامه داشته است و در انتهاي دوره مشخص گرديد كه عصاره گياه گل ساعتي به اندازه اگزازپام در كاهش علايم اضطرابي موثر است.

گفتني است، اختلال اضطراب فراگير يك بيماري شايع و مزمن در دسته اختلالات اضطراب است كه رنج و ناراحتي چشمگيري براي مبتلايان ايجاد كرده و ممكن است باعث افت عملكرد در زمينه‌هاي گوناگون زندگي فرد شود. بنزوديازپين‌ها داروي انتخابي در درمان اين اختلال مي‌باشند كه مصرف آن‌ها به خاطر عوارض جانبي و نيز خطر وابستگي، با مشكلاتي روبرو است. از سويي ديگر در طب سنتي، براي گياه گل ساعتي خواص ضد اضطرابي قائل هستند كه در پژوهش‌هاي نوين شواهدي در تائيد آن بدست آمده و با توجه به اينكه اين گياه عوارض كمتري دارد در ايران به راحتي در دسترس و قابل كشت مي‌باشد جهت درمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

بررسي اثرات ضد اضطرابي قطره گياه گل ساعتي در اختلال اضطراب فراگير در مقايسه با اگزازپام:

اختلال اضطراب فراگير يك بيماري شايع و مزمن در دسته اختلالات اضطراب است كه رنج و ناراحتي چشمگيري براي مبتلايان ايجاد كرده و ممكن است باعث افت عملكرد در زمينه هاي گوناگون زندگي فرد شود. بنزوديازپين ها داروي انتخابي دردرمان اين اختلال مي باشند كه مصرف آنها به خاطر عوارض جانبي و نيز خطر وابستگي با مشكلاتي روبرو است. از سويي ديگر در طب سنتي، براي گياه گل ساعتي خواص ضد اضطرابي قايل هستند كه در پژوهشهاي نوين نيز شواهدي در تاييد آن به دست آمده است. لذا از آنجا كه براي اين داروي گياهي عوارض شديد كمتري ذكر شده است و نيز در ايران به راحتي در دسترس و قابل كشت مي باشد، يك كارآزمايي باليني دو سر كور كنترل شده بر روي ۳۶ بيمار كه براساس ‏‎DSM-IV‎‏ مبتلا به اختلال اضطراب فراگير بودند و به طور سرپايي به درمانگاه بيمارستان روزبه مراجعه كرده بودند، صورت گرفت. شدت علايم براساس مقياس سنجش هميلتون براي اضطراب (‏‎HAM-A‎‏) اندازه گيري شد و نيز بيماران از نظر وجود فهرستي از عوارض احتمالي دارويي بررسي شدند. به يك گروه قطره گل ساعتي ( ۴۵ قطره در روز) و قرص دارو نما و به گروه ديگر قطره دارونما و قرص اگزازپام، روزانه ۳۰ ميلي گرم تجويز شد. اين درمان به مدت ۴ هفته ادامه يافت. در انتهاي دوره مشخص گرديد كه عصاره گياه گل ساعتي به اندازه اگزازپام در كاهش علايم اضطرابي موثر است و هيچ تفاوت معني داري بين اين دو شيوه درمان ديده نشد. اما اگزازپام شروع اثر سريعتري داشت. از سويي ديگر، مشكلات بيشتري در رابطه با اختلال عملكرد شغلي در افرادي كه اگزازپام دريافت مي كردند ديده شد. در نتيجه عصاره گياه گل ساعتي يك درمان موثر اختلال اضطراب فراگير مي باشد و بروز كمتر نقص عملكرد شغلي ناشي از آن نسبت به اگزازپام مي تواند يك مزيت محسوب شود.


نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

اسپانسر

تبلیغات

تبلیغات
کلیه حقوق این وب سایت مطعلق به اتحادیه گیاهان دارویی مشهد مقدس میباشد


طراحی و پیاده سازی توسط ماموت